Skip links

„Sujunkime protus, kurkime ateitį“ Dubajus sužavės pasaulį

Jungtiniai Arabų Emyratai likus vieneriems metams iki EXPO 2020 pradžios surengė džiaugsmingą, spalvingą ir triukšmingą šventę. „Lieka vieneri metai“ (“1 Year to Go”) – tokie užrašai kvietė žmones švęsti visuose septyniuose šalies Emyratuose. Spalio 20-ąją 20 valandą 20 minučių buvo likę lygiai metai iki Dubajuje vyksiančios pasaulinės parodos EXPO 2020 atidarymo.

Spalio 20-ąją visuose septyniuose šalies Emyratuose vyko įspūdingi renginiai. Vienu metu įvairiuose miestuose koncertavo daugiau nei šimtas atlikėjų iš 26 šalių.

Didžiausio dėmesio sulaukė Dubajuje vykusi šventė, kurioje pasirodė tokios žvaigždės, kaip JAV dainininkė, penkių „Grammy“ apdovanojimų laimėtoja, pripažinta geriausia tūkstantmečio popmuzikos atlikėja Mariah Carey, Bolivudo aktorė ir dainininkė iš Indijos Shraddha Kapoor, JAE dainininkas ir EXPO 2020 ambasadorius Hussain Al Jassmi, kuris yra laikomas geriausiu Arabijos dainininku , „YouTube“ turintis daugiau nei 730 mln. sekėjų, ir kiti garsūs atlikėjai. Penki JAE muzikantai, atstovaujantys įvairius muzikos žanrus, buvo išrinkti sukurti specialų garso takelį, skirtą šventei „One Year to Go“. Grupė atliko kūrinį gausiai klausytojų auditorijai.

Šardžoje gimęs dainininkas Al Jassmi siekia parodyti pasauliui JAE kultūrą. „Tai puiki galimybė atskleisti ir parodyti šio regiono žmonių potencialą bei talentus. Aš džiaugiuosi, galėdamas išreikšti pasididžiavimą savo brangia šalimi, papasakodamas pasauliui JAE ir parodos istoriją. Nekantrauju sulaukti, kol Dubajus pasitiks žmones ir kultūras iš visų planetos kampelių, atvykusius čia rengti šventę, skirtą tam, kad pasaulį padarytume geresniu“, – sako EXPO 2020 ambasadorius.

Renginys Burj parke, aukščiausio pasaulyje dangoraižio Burj Khalifa papėdėje, sutraukė tūkstančius žmonių, susirinkusių pradėti skaičiuoti laiką, likusį iki aukščiausio lygio pasaulinio renginio, pirmą kartą vyksiančio Artimųjų Rytų, Afrikos ir Pietų Azijos (MEASA) regione. Įspūdingi fejerverkai nutvieskė nakties dangų, o ant Burj Khalifa dangoraižio arabų ir anglų kalbomis išryškėjo užrašai „Lieka vieneri metai“ ir „Didžiausias pasaulio pasirodymas“. Nors šis renginys buvo mokamas, bilietai išpirkti dar gerokai prieš jam prasidedant.

Remdamiesi EXPO 2020 darnaus vystymo idėja, organizatoriai paskelbė, kad vanduo plastikiniuose buteliuose nebus parduodamas nė vienoje šventėje. Visiems lankytojams, atlikėjams ir personalui nemokamai bus tiekiamas geriamasis vanduo iš biologiškai skaidomų popierinių indų. Lankytojai taip pat raginami atsinešti savo daugkartinio naudojimo butelius. Matyt, ta pačia intencija kviestiems svečiams į dovanų maišelius buvo įdėti termoso tipo metaliniai buteliai su šventės atributika. Ši iniciatyva yra EXPO 2020 ir JAE vandens pagalbos fondo „Suqia UAE“ vykdomos bendradarbiavimo kampanijos „Būk išmintingas“ dalis, sprendžiant vandens trūkumo regione problemą, siekiant apsaugoti jūrą nuo plastiko, investuoti į novatoriškus, tvarius sprendimus, saugant planetą.

Statybos pradžios ceremonija

Šventinių renginių fone spalio 21-ąją gražiai įsipynė ir Lietuvos sklypo perėmimo ir statybos darbų pradžios ceremonija. Į ją atvykusi Lietuvos Respublikos Vyriausybės delegacija, kuriai vadovavo LR Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis, sekmadienio vakarą (JAE sekmadienis yra darbo diena, penktadienis ir šeštadienis – ne darbo) su kitais aukštais JAE svečiais dalyvavo ypatingame renginyje „Lieka vieneri metai“, o pirmadienio rytą pradėjo EXPO 2020 miestelio, dykumoje į pietus nuo Dubajaus centro, statybvietėje, kur simboliškai pažymėta Lietuvos paviljono statybos pradžia.

Ceremonijoje iš Lietuvos pusės dalyvavo LR Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis, neseniai įkurtos Lietuvos Respublikos ambasados JAE ambasadorius Edminas Bagdonas, Lietuvos paviljono pasaulinėje parodoje EXPO 2020 generalinis komisaras, Aplinkos ministerijos EXPO grupės vyriausiasis patarėjas Romas Jankauskas, parodos organizatoriams ceremonijoje atstovavo EXPO 2020 biuro direktorius, EXPO 2020 generalinio komisaro pavaduotojas Najeeb Mohamed Al-Ali, EXPO 2020 tarptautinių dalyvių reikalų direktorius Andre Dourado bei tarptautinių dalyvių šalių vadybininkas Ali Guliyev. Ceremonijoje taip pat dalyvavo LR Vyriausybės kanceliarijos Tarptautinių santykių ir Europos Sąjungos grupės vadovas Andrius Kalindra, Lietuvos Respublikos ambasados Jungtiniuose Arabų Emyratuose patarėja Jūratė Ramoškienė, Lietuvos paviljono architektai Edita Bružikaitė, Mantas Čekaitis ir Mindaugas Bučas, architektų partneris JAE, kompanijos „A2Z“ vadovas Aziz Chahine, Lietuvos verslo asociacijos Dubajuje pirmininkė Ieva Naujalytė.

Būsimasis Lietuvos paviljonas „Openarium“ Dubajuje – tai dviejų aukštų pastatas su įspūdinga medžio konstrukcijų ir tradiciniais motyvais dekoruotų langinių instaliacija. Jis iškils Lietuvai skirtame daugiau kaip 15 arų sklype „Darnaus vystymosi“ zonoje, pačiame parodos teritorijos centre. Lietuvos pristatymą šioje pasaulinėje parodoje, kurios tema yra „Sujunkime protus, kurkime ateitį“, LR Vyriausybės pavedimu organizuoja Aplinkos ministerija, turinti jau daugiau kaip 20 metų tokio darbo patirtį.

Dalyvauti parodoje EXPO 2020 jau užsiregistravo 192 šalys. Organizatoriai pabrėžia, kad pirmą kartą 168 metų pasaulinių parodų istorijoje visos šalys turės savo atskirus paviljonus.

Per šešis mėnesius (nuo 2020 m. spalio 20 d. iki 2021 m. balandžio 10 d.) vyksiančioje parodoje tikimasi sulaukti daugiau nei 25 mln. apsilankymų.

Po statybos darbų pradžios ceremonijos pasaulinės parodos EXPO 2020 biure vyko susitikimas ir diskusija apie Lietuvos dalyvavimo parodoje sėkmę bei perspektyvas po jos. Įspūdingas dalyvių galimybes parodos metu pristatė parodos EXPO 2020 paviljonų direktorė Marjan Faraidooni ir projekto „Teritorija 2020“ viceprezidentė Nadimeh Mehra. Susitikimo metu Lietuvai pasiūlyta parengti planą, kad po parodos paviljonas būtų naudojamas tolesnei veiklai. Tai gera perspektyva, galėsianti padėti tęsti bei vystyti aktyvų Lietuvos ir JAE bendradarbiavimą.

Ji taip pat pabrėžė, kad tas ženklas pirmiausia bus įspūdinga centrinė konstrukcija, EXPO 2020 širdis „Al Wasl Plaza“, aikštė dengta įspūdingo dydžio ir grožio kupolu, pavadinta senuoju Dubajaus vardu (Al Wasl).

“Artimųjų Rytų, Afrikos ir Pietų Azijos regionas bei jo civilizacijos šaknys yra tokios pat senos, kaip ir istorija. Šis regionas žmonijai davė daug vertybių, idėjų ir išradimų, kuriais grindžiama mūsų dabartis. Todėl susitikimas, bendravimas, dalinimasis žiniomis ir idėjomis su žmonėmis iš viso pasaulio po EXPO 2020 ženklu „Sujunkime protus, kurkime ateitį“ yra būtent tai, ko šiandien reikia mūsų planetai, kad būtų galima įveikti iššūkius, su kuriais ji susiduria, įgyvendindama naujas idėjas ir priimdama atsakingus sprendimus. Todėl mūsų dėmesys šioje parodoje yra nukreiptas į ateitį“, – sakė Al Hashimi.

Įdomiausia „Global Media“ renginių dalis buvo spalio 22 d. organizuoti pažintiniai turai, kuriuos galėjai pasirinkti savo nuožiūra. Žinoma, norėjosi sudalyvauti visuose siūlomuose maršrutuose, tačiau laiko užteko tik dviem pasirinktoms temoms.

Be abejo, daugelio renginio dalyvių pasirinkimo favoritė buvo į pietus nuo Dubajaus centro ir netoli nuo Al Maktoum tarptautinio oro uosto besitęsianti EXPO 2020 parodos daugiau nei 4 kv. kilometrų statybvietė, kurios biudžetas siekia 8 mlrd. JAV dolerių.

Į ją pagal numatytą grafiką tam tikrais intervalais vyko keli autobusai, pilni žingeidžių spaudos, radijo, televizijos žurnalistų, kino industrijos, socialinės medijos atstovų, leidinių savininkų, prodiuserių iš įvairių pasaulio šalių. Tarptautiniam verslo žurnalui JŪRA MOPE SEA buvo garbė atstovauti Lietuvai.

Tiesioginiai skrydžiai tarp Vilniaus ir Dubajaus ne tik svajonė

Lietuvos delegaciją maloniai nustebino susitikimas su JAE ekonomikos ministru Sultan bin Saeed Al Mansoori. Ekonomikos ministru Al Mansoori dirba jau daugiau nei dešimt metų – nuo 2008-ųjų. Jis mokslus baigė Jungtinėse Amerikos Valstijose: Kompiuterių technologijos institute Los Andžele (Kalifornija) ir Arizonos valstybiname universitete. Besimokydamas JAV Al Mansoori artimai susipažino ir bendravo su lietuvių išeiviais, o jau būdamas ministru ne kartą lankėsi Lietuvoje, kur žavėjosi sparčiu Lietuvos vystymusi, technologijomis, kultūriniu gyvenimu. Didelį įspūdį jam padarė mažytė „valstybė“ Vilniuje – Užupio Respublika, turinti savo konstituciją ir savitas tradicijas. Puoselėdamas šiltus jausmus Lietuvai ir vertindamas Lietuvos pasiekimus, ypač aukštųjų technologijų srityje, ministras siekia rimto ir abipusiai naudingo šalių bendradarbiavimo.

Susitikime kalbėta apie tiesioginius skrydžius tarp Vilniaus ir Dubajaus. Tikėtina, jog artimiausiu metu tai padarys JAE kompanija „FlyDubai“. Kompanija yra JAE vyriausybei priklausanti biudžetinė oro linijų bendrovė Dubajuje, kurios pagrindinė buveinė yra ir skrydžiai vykdomi Dubajaus tarptautinio oro uosto 2-ąjame terminale.

Žvilgsnis į Dubajų nuo Burj Khalifa

Ne mažiau žadantis pasirodė ir Lietuvos delegacijos pokalbis su Dubajaus prekybos ir pramonės rūmų viceprezidentu Hassan Al Hashemi ir jų pirmininku Majid Saif Al Ghurair, o JAE viceprezidento politinių reikalų tarnybos vykdantysis direktorius Khalid Mannai Lietuvos delegaciją pakvietė darbo pietų ir kartu su svečiais iš Lietuvos apžvelgė Dubajų nuo aukščiausio pasaulyje pastato Burj Khalifa. Ši 160 aukštų Dubajaus puošmena – aukščiausias dangoraižis pasaulyje, kurį statant buvo išlieta 330 tūkst. kubinių metrų betono ir panaudota 31,4 tūkst. tonų plieno. Jis yra matomas už 95 kilometrų.

Be oficialiųjų susitikimų, Lietuvos paviljono generalinis komisaras Romas Jankauskas ir Aplinkos ministerijos EXPO grupės vyr. specialistas Mantas Svečiulis, Lietuvos paviljono projekto grupė bei jų partneriai JAE susitiko su parodos pareigūnais, įvairiomis statybos darbų kompanijomis, paslaugų teikėjais.

Dubajus – 2020 m. žiniasklaidos sostinė

Gerokai prieš renginį „Lieka vieneri metai“ EXPO 2020 organizatoriai paskelbė kvietimą į pasaulinį žiniasklaidos susitikimą. Šių metų liepos 17 d. Dubajus buvo paskelbtas 2020 m. oficialia žiniasklaidos sostine. Šis nutarimas priimtas 50-ajame arabų šalių informacijos ministrų posėdyje Kaire (Egiptas). Taip Dubajus buvo įvertintas už šiuolaikišką požiūrį į žiniasklaidą, pirmasis arabų pasaulyje pripažinęs spaudos jėgą ir svarbą.

Dubajaus šeichas Shaikh Hamdan Bin Mohammad Bin Rashid Al Maktoum, kurio iniciatyva prieš 20 metų pradėta formuoti žiniasklaidos strategija ir Dubajuje įkurtas didžiulis „Žiniasklaidos miesto“ kompleksas, džiaugėsi, kad ir kitos arabų valstybės įvertino Dubajaus pastangas bendradarbiauti su žiniasklaida ir suteikti jai tinkamas pozicijas.

Masinės informacijos priemonės – tai ne tik įvykių nušvietimo ir informacijos išplatinimo kanalai. Žiniasklaida yra partneris siekiant vystymosi tikslų, nustatant jų kryptis ir skatinanti tų tikslų įgyvendinimą. Tai yra labai atsakingas vaidmuo“, – buvo rašoma pranešimuose apie arabų šalių ministrų tarybos sprendimą.

Pasaulio žiniasklaida jungia protus ir pajėgas

Spalio 20–22 dienomis žiniasklaidos sostinėje Dubajuje vykę renginiai, kuriuose dalyvavo įvairių spaudos leidinių, radijo, televizijos bei socialinės žiniasklaidos atstovai, buvo labai informatyvūs, praktiški, dalykiški ir įdomūs. Jie prasidėjo nuo asmeninių pažinčių spalio 20-ąją žiniasklaidai surengtame priėmime Dubajaus operos teatro rūmuose, į kuriuos eidami visi žiniasklaidos atstovai privalėjo pasirašyti, kad susipažino su akreditacijos sąlygomis bei įsipareigoja jas vykdyti, ir truko iki nakties šventiniame koncerte Burj Khalifa papėdėje, klausantis pasaulinio garso atlikėjų.

Spalio 21 d. renginys tęsėsi „Address Dubai Marina“ viešbutyje, kur vykusioje konferencijoje-instruktaže parodos EXPO 2020 organizatoriai supažindino su praktiniais dalykais, kuriuos reikia žinoti didžiausiame pasauliniame renginyje dirbsiantiems ir dabar jau dirbantiems žurnalistams. Nuo
daugelio kitų konferencijų, kuriuose tenka dalyvauti, šis renginys išsiskyrė
konkretumu ir profesionalumu. Nebuvo tuščių pranešėjų kalbų ir nesuformuluotų klausimų. Jautėsi, kad renginiui iš anksto gerai pasiruošta.

Valstybės tarptautinio bendradarbiavimo ministrė ir EXPO 2020 Dubajaus biuro generalinė direktorė Reem Al Hashimi spaudos konferencijoje „Address Dubai Marina“ viešbutyje pabrėžė, kad JAE su nekantrumu ir džiaugsmu laukia pasaulinės parodos EXPO 2020 atidarymo dienos.

„Tai bus diena, kuri paveiks viso regiono žmones, valstybes, vyriausybes ir tautas. Iki šiol mes niekada neturėjome galimybės parodyti pasauliui savo laimėjimų, kultūros, paveldo, siekių ir svajonių. Todėl šią parodą matome ir priimame kaip didžiulę galimybę Artimuosiuose Rytuose, Afrikoje ir Pietų Azijoje gyvenantiems žmonėms – vienai iš žmonių amžiumi jauniausių pasaulyje gyventojų populiacijai – per ją, per pasaulinės žiniasklaidos teikiamą informaciją susipažinti ir bendrauti su pasauliu, o taip pat palikti savo ženklą“, – sakė Reem Al Hashimi.

„Darnaus vystymo“, „Mobilumo“ ir „Galimybių“ žemė

Mus pasitinka EXPO 2020 darbuotojai „Darnaus vystymo“ zonoje įsikūrusiame ir jau veikiančiame „Žiniasklaidos centre“. Pakylame į apžvalgos aikštelę, berods, dešimtame pastato aukšte, iš kurios atsiveria įstabūs veiksmo, garsų, vaizdų, spalvų, technikos, konstrukcijų, dykumos smėlynų, dangaus žydrynės ir spiginančios saulės prisodrinti paveikslai.

EXPO 2020 miestelio statyba prasidėjo 2015 m. kovą. Anot pareigūnų, darbai vyksta sklandžiai. „EXPO 2020 Dubai“ vyriausiasis plėtros ir tiekimo pareigūnas Ahmed Al Khatib teigia, kad pagrindiniai statybos darbai šioje 4,38 kv. kilometrų teritorijoje, „Darnaus vystymo“, „Mobilumo“ ir „Galimybių“ sektoriuose, yra baigti, viso parodos ploto infrastruktūra, įskaitant energijos tiekimo stotis, įrengta šimtu procentų. Jau puikiai veikia ir didelė dalis į parodos teritoriją vedančių antžeminių kelių. Iki atidarymo čia turi atsirasti metro linija ir metro stotis, galinti per valandą aptarnauti 44 000 keleivių. Dubajaus tarptautinis oro uostas taip pat stengiasi atnaujinti savo kilimo ir tūpimo takus, o šalia EXPO 2020 statinių kyla nauji viešbučiai.

Jau nuo kelio žvilgsnį prikausto „Al Wasl Plaza“ kupolas, pavadintas senuoju Dubajaus vardu Al Wasl. Išties įspūdingas statinys, kurį apžiūrime nuo „Žiniasklaidos centro“ stogo. Anot mūsų gidų, ši centrinė, 67,5 m aukščio konstrukcija, užimanti 16 teniso aikštynų plotą, į kurį tilptų du A380 orlaiviai, sveria tiek, kiek 500 dramblių. Joje įsikurs parkai, fontanai, restoranai. Stiklu padengtas 130 m skersmens kupolas taps didžiausiu pasaulyje projekciniu paviršiumi.

„Darnaus vystymo“ zonoje, apimančioje 2 kv. kilometrų plotą, pavėsį jau teikia ne tik dizainerių sukurti išmanieji pavėsio ir šviesos medžiai, bet ir tikrieji gyvi medžiai, kuriantys jaukios oazės įvaizdį.

„Darnaus vystymo“ paviljono, kuriame kuriasi ir Lietuvos ekspozicija, pagrindinis statinys – elegantiška, į erdvėlaivį panaši struktūra, pavadinta „Terra“ (liet. Žemė). Tai – 130 metrų skersmens konstrukcija, padengta 1 500 saulės baterijų, kurios per metus turėtų pagaminti keturias gigavatvalandes elektros energijos. Jos pakaktų mažam elektriniam automobiliui nuvažiuoti pusę kelio iki Marso. Dienos metu gamindamas elektros energiją, išmanusis statinys naktį savo konstrukciją panaudoja surinkti iš oro drėgmę ir pagaminti 22 000 litrų vandens per parą. Šio paviljono tikslas yra priminti žmonėms, kad mums dar ne per vėlu išgelbėti planetą.

Iš apžvalgos aikštelės gerai matosi ir 4 369 kv. metrų ploto „Mobilumo“ paviljonas, kuris per valandą gali priimti 2 500 lankytojų. Čia jie pamatys ir sužinos viską, kas žmonėms, prekėms, žinioms, idėjoms ir duomenims sudaro galimybę judėti. Lankytojus turėtų sužavėti įkvepianti JAE senųjų prekybos kelių ir šiuolaikinio galingo transporto centro istorija, kurią šalis ketina tęsti ruošdamasi būsimajai misijai į Marsą.

„Galimybių“ sektoriuje virte verda darbas. JAE paviljonas – 15 000 kv. metrų plotą užimanti hidraulinė konstrukcija, panaši į milžiniško paukščio ar lėktuvo sparną, pasak gidų, judės ir gamins švarią energiją. Paviljonas pasakos apie JAE viziją sukurti taikią ir pažangią visuomenę. Daugelis dalykų, kurie šiuo metu intensyviai įgyvendinami „Galimybių“ sektoriuje yra intriguojantys projektai, apie kurių pagrindinius tikslus bei funkcijas sužinosime ateinančiais metais.

EXPO 2020 – tarptautinių organizacijų dėmesys

EXPO 2020 – tarptautinių organizacijų dėmesysDidelį vaidmenį užtikrinant Afrikos regiono dalyvavimą parodoje EXPO 2020 vaidina 55 regiono valstybes jungianti Afrikos Sąjunga. Ji skatina parodyti pasauliui tvarios pramonės ir prekybos pažangą, pastangas industrializuoti Afrikos ekonomiką, kurti žemyne valstybinio ir privačiojo sektoriaus partnerystes, kad būtų pagerinta piliečių socialinė bei ekonominė padėtis ir gyvenimo kokybė.

Svarbią žinią pasauliui, kad verta dirbti kartu sprendžiant pasaulinius iššūkius ir kuriant taikią, tvarią ir teisingą ateitį visiems, siunčia Jungtinės Tautos, siekiančios tų pačių tikslų, kaip ir pasaulinių parodų organizatoriai. Specialiame EXPO 2020 paviljone įsikūrusios JTO ekspozicijos idėja – visoms tautoms kartu modeliuoti ir kurti savo ateitį. „Mes tautos: kartu formuojame savo ateitį“ – toks yra JTO, kitais metais švenčiančios 75-ąsias veiklos metines, šūkis. Žodžiais „Mes tautos“ prasideda 1945 m. įkurta JTO chartija.

Jungtinių Tautų diena kasmet minima spalio 24 d. Tad JT jubiliejaus šventė bus pirmoji po oficialaus EXPO 2020 parodos atidarymo. (Visu parodos metu bus švenčiamos šalių nacionalinės dienos. Lietuvos nacionalinei šventei paskirta ypatinga – Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo diena, Kovo 11-oji.)

JTO generalinis sekretorius Antonio Guterres savo pranešime pabrėžė, kad minint organizacijos 75-ąsias metines visame pasaulyje vyks jaunimui skirti renginiai, pokalbiai apie pasaulio bendradarbiavimo vaidmenį ir svarbą kuriant ateitį, kurios pasaulis nori ir kurios nusipelnė. Dalyvavimas pasaulinėje parodoje EXPO 2020 suteikia galimybę pasiekti milijonus žmonių asmeniškai ir virtualioje erdvėje įtraukti juos dalyvauti „Darnaus vystymo iki 2030 m.“ darbotvarkėje, siekiant 17 darnaus vystymo tikslų.

Pasak Jungtinių Tautų ekspozicijos Dubajuje generalinio komisaro Maher Nasser, išreiškusio padėką JAE vyriausybei ir žmonėms bei parodos organizatoriams už suteiktą galimybę dalyvauti parodos programoje, remiantis EXPO 2020 tema „Sujunkime protus, kurkime ateitį“, JTO ekspozicijos erdvė bus skirta ir atvira įvairiems renginiams, pristatymams, diskusijoms, susitikimams. JTO supažindins su jos agentūrų veikla, įvairių fondų ir programų tikslais, sieks sudominti ir įkvėpti šalių vyriausybes, visuomenę, verslą, akademinę ir meno bendruomenę kartu ieškoti problemų sprendimo kovoje su žmonių atskirtimi, skurdu, klimato kaita ir kurti tokią ateitį, kurios visi trokštame bei kurios esame verti.

Dubajus sužavės pasaulį

Likus metams iki parodos, vyrauja optimistinės nuotaikos. Anot Dubajaus spaudos pranešimų, Dubajaus Emyrato valdovas šeichas Mohammed bin Rashid Al Maktoum, apžiūrėjęs EXPO statybvietės infrastruktūros darbus, išreiškė pasitenkinimą projekto pažanga ir tarptautinio bendradarbiavimo ministrės, EXPO 2020 Dubajaus biuro generalinės direktorės Reem Al Hashimi vadovaujamos EXPO darbo grupės pastangomis, ragindamas visas nacionalines valdžios institucijas suintensyvinti pastangas, kad paroda būtų sėkminga. Jis įsitikinęs, kad Dubajus surengs geriausią parodą per visą 168 metų pasaulinių parodų istoriją.

Tarptautinio parodų biuro (BIE) generalinis sekretorius Vincente Gonzalez Loscertales taip pat teigia esąs patenkintas Dubajaus logistiniu ir techniniu pasirengimu.

Jis pabrėžė, kad pasirengimas EXPO 2020 vyksta pagal planą ir programą, kuri buvo pristatyta BIE Generalinės asamblėjos posėdžiuose.

„Jaučiame gerą komandos dvasią. Nekantriai laukiame šio unikalaus parodos varianto pasirodymo JAE ir esame tikri, kad 2020 m. Dubajus sužavės pasaulį“, – įsitikinęs didelę organizavimo patirtį turintis Tarptautinio parodų biuro generalinis sekretorius Vincente Gonzalez Loscertales.

The land of ‘Sustainable Development’, ‘Mobility’ and ‘Opportunities

We were welcomed by EXPO 2020 staff at the Media Centre, located in the ‘Sustainable Development’ zone. We ascend to the observation deck, as it seemed, on the tenth floor of the building, which offered impressive pictures, full of action, sounds, views, colours, technology, constructions, desert sand, blue sky and biting sun.

The construction of the EXPO 2020 site commenced in March 2015. According to the staff, the works are right on schedule. Ahmed Al Khatib, Chief Development and Delivery Officer, Expo 2020 Dubai, says that the major construction works on this 4.38 sq. km territory, in the ‘Sustainable Development’, ‘Mobility’, ‘Opportunities’ sections are complete, the infrastructure for the entire territory of the exhibition, including the energy stations, are ready one hundred per cent. A large share of the land roads, taking to the Expo site, are in operation. A metro line and a metro station, which can service 44,000 passengers per hour, should be ready until the opening too. Dubai International Airport is doing its best to renew its runways and there is also a group of new hotels, rising near the EXPO 2020 constructions as well.

The first thing to capture the attention already from the road is the dome of the Al Wasl Plaza, given the old name of Dubai – Al Wasl. That is a truly impressive construction that we observed from the roof of the Media Centre. According to our guides, this 67.5 m construction, covering the area, which equals 16 tennis courts, could easily fit two A380 planes and weighs as much as 500 elephants. It will host parks, fountains and restaurants. The 130 m diameter glass dome will become the largest projection screen in the world.

The shade in the ‘Sustainable Development’ zone, which takes the area of 2 sq. kilometres, is already provided not only by designer smart trees of shade and light, but actual living trees, creating an impression of a cosy oasis.

The main construction of the ‘Sustainable Development’ pavilion, which will also host Lithuania’s exposition, is an elegant and spaceship-like structure, called Terra (Lat. Earth). That is a 130 m diameter structure, covered with 1,500 solar panels, which should produce four gigawatt hours of power in a year. It would be enough for a small electric vehicle to drive half the way to Mars. Producing electricity during the day, at night this smart structure uses its construction to collect moisture from the air, producing 22,000 litres of water per day. The purpose of this pavilion is to remind people that we are yet not too late to save our planet.

The observation deck also offers a good view of the 4,369 sq. m ‘Mobility’ pavilion, which can receive 2,500 visitors per hour. There they will see and find out everything that enables the mobility of people, goods, knowledge, ideas and data. The visitors should be enchanted by the inspiring history of the old UAE trade routes and the powerful modern-day transport centre. The country is intending to continue its preparations for the future mission to Mars.

The ‘Opportunity’ sector is busy with work. The 15,000 sq. m hydraulic construction of the UAE pavilion looks like a wing of an enormous bird or a plane and, according to our guides, will move and produce clean energy. The pavilion will introduce the UAE vision of a peaceful and advanced society. Many things that are currently intensively implemented in the ‘Opportunity’ sector are intriguing projects and their major goals and functions will be revealed the next year.

EXPO 2020 on the focus of international organisations

A major role in ensuring the participation of African region at EXPO 2020 is taken by the African Union, uniting 55 states of the region. It encourages to show the world the region’s advancement in sustainable industry and the efforts of industrialising Africa’s economy, and creating partnerships between state and private sector in order to improve the social and economic situation and life quality of the citizens.

An important message to the world on the benefits of cooperation in solving global issues and creating a peaceful, sustainable and just future for all, is sent by the United Nations, aiming for the same goals like the organisers of the world exhibitions. Established in a special EXPO 2020 pavilion, the UNO promotes the idea that all nations should shape and create their future together. ‘We the Peoples: Shaping Our Future Together’ is the credo of UNO, celebrating its 75th anniversary next year. The words ‘We the Peoples’ begin the charter of the UNO, established in 1945.

The day of the United Nations is celebrated on 24 October every year, so the UNO anniversary will be the first event, following the official opening of the EXPO 2020. The national days of the countries will be celebrated throughout the entire exhibition. Lithuanian National Day will be celebrated on the special date of 11 March – the Restoration of Lithuania’s Independence.

In his presentation Antonio Guterres, Secretary-General of the UNO, emphasized that the organisation’s 75th anniversary all over the world will in clude events for youth – discussions on the role of global cooperation and its importance in creating the future that the world wants and has earned. Participation at the world EXPO 2020 creates a possibility to reach millions of people in person and get them involved in the schedule for Sustainable Development until 2030, aiming for 17 sustainable development goals, in the virtual space.

According to Maher Naser, Commissioner General of the United Nations at Expo 2020 Dubai, who expressed his gratitude to the UAE Government and people, as well as the organisers of the event for the opportunity to take part in its programme on the EXPO 2020 topic ‘Connecting Minds, Creating the Future’. The UNO exposition space will be dedicated and open to various events, presentations, discussions and meetings. UNO will introduce the activities of its agencies, the goals of various foundations and programmes, will also seek to attract the interest of governments, society, business, academic and artistic community to search for solutions to the gaps between people, poverty, climate change, and to create the future that all of us want and that all of us have deserved.

Dubai will dazzle the world

The moods at the one-year countdown are optimistic. According to Dubai’s press releases, upon inspecting the infrastructure works at the EXPO site, Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum, Emir of the Emirate of Dubai, expressed his satisfaction in the advancement of the project and the effort of the EXPO working group, led by Reem Al Hashimi, Minister of State for International Cooperation, encouraging all national state institutions to intensify their effort to ensure the success of the exhibition. He is convinced that Dubai will host the best EXPO in its entire 168-year-old history.

Vincente Gonzalez Loscertales, Secretary General of the Bureau of International Exhibitions, also claims to be very satisfied with the logistics and technical preparation of Dubai.

He emphasized that the preparations for EXPO 2020 are going according to plan and within the timeframe, which was introduced at the meetings of the BIE General Assembly.

‘We feel a good team spirit and are impatiently looking forward the introduction of this unique edition of EXPO in UAE being certain that in 2020 Dubai will dazzle the world.’ said Vincente Gonzalez Loscertales, Secretary General of the Bureau of International Exhibitions and old-timer in organising events.