Skip links

Apie EXPO 2020

Expo 2020 – إكسبو ٢٠٢٠

“EXPO 2020” – tai grandiozinio masto pasaulinė paroda, rengiama kas penkerius metus vis kitoje pasaulio vietoje. Tai milžiniškas, beveik pusmetį trunkantis įspūdingas renginys, kartu suburiantis tūkstančius žmonių iš skirtingų pasaulio šalių. Šiais metais paroda bus rengiame Dubajuje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose. Čia dalyvauja kone kiekviena pasaulio šalis, siekdama viso pasaulio akivaizdoje išryškinti geriausius savo šalies bruožus ir įspūdingiausius pasiekimus.

Pasaulinėje parodoje „EXPO 2020“ Dubajuje apsilankys milijonai svečių, kurie turės išskirtinę galimybę pažinti ir pajusti skirtingų šalių kultūras ir istoriją. Planuojama, kad šių metų parodoje dalyvaus 192 šalys, kurios sieks pabrėžti savo unikalumą ir su pasauliu pasidalinti meno, technologiniais ir kitais pasiekimais.

Parodos lankytojai ir dalyviai turės galimybę pažinti vieni kitų kultūras, įgyti žinių, pasidalinti idėjomis ir žinoma, smagiai praleisti laiką. Kiekvieną „EXPO 2020“ parodos dieną vyks daugybė renginių, o šalys save
pristatys individualiuose paviljonuose.

Expo 2020 pagrindinė tema

Kiekvienos pasaulinės parodos konceptas apibrėžiamas per pagrindinę temą ir keletą potemių. Tai parodai suteikia unikalumo, o dalyviams temos tampa pagrindiniu rodikliu ruošiantis. „EXPO 2020“ pagrindinė parodos tema – „Sujunkime protus, kurkime ateitį“. Dėmesys sutelkiamas į jaunimą, pabrėžiant jaunosios kartos potencialą ir galimybes kurti šviesią ateitį.

Parodos konceptas taip pat formuojamas per tris potemes – „Tvarumas“, „Mobilumas“ ir „Galimybės“. Pastarąja poteme norima akcentuoti šalių ir jų žmonių potencialą. Mobilumas atkreipia dėmesį į inovatyvesnį tiek fizinį, tiek virtualų žmonių ir jų idėjų judėjimą pasaulyje. Tuo tarpu tvarumo poteme norima pabrėžti darnaus vystymosi svarbą ir skatinti žmones su gamta gyventi išvien.

Parodos erdvė

Teisę surengti pasaulinę parodą Dubajuje Jungtiniai Arabų Emyratai iškovojo 2013 metais, o paruošiamieji darbai pradėti dar 2016 metų Kovo mėnesį. „EXPO 2020“ paroda vyks Dubajaus pietiniame regione, o jos plotas užims 4,38 kvadratinius kilometrus. Konkreti vietovė yra strategiškai patogioje vietoje, ją lengva pasiekti iš visų pagrindinių JAE oro uostų ir kruizinių laivų terminalų.

Parodos pagrindinė vieta – centrinė Al Wasl aikštė, iš kurios svečiams bus rekomenduojama pradėti turą po parodą. Čia kasdien vyks įvairūs šalių spektakliai ir pasirodymai, puikuosis įspūdingos meninės ir technologijų instaliacijos.

Remiantis parodos potemėmis, „EXPO 2020“ paroda bus suskirstyta i tris erdves – „Tvarumas“, „Mobilumas“ ir „Galimybės“. Kiekviena jų bus užpildyta skirtingų šalių paviljonais, kurie tematiškai bus susiję su pasirinkta parodos poteme. Čia taip pat bus specialios vietos pasirodymams, meno galerijoms ir įvairioms instaliacijoms, o kiekvienos šalies paviljonas stebins individualiais reprezentaciniais sprendimais.

“EXPO 2020” svečiai parodoje galės mėgautis įvairių pasaulio šalių virtuvių maistu. Parodos erdvėje bus įrengta per 200 skirtingų restoranų, poilsio ir vaikų žaidimų vietų. Svečių patogumui parodos apylinkėse bus daugybė apgyvendinimo vietų ir parodai pritaikyto viešojo transporto.

Šiek tiek istorijos

Tai pirmas kartas istorijoje, kai pasaulinę „EXPO“ parodą organizuoja arabiška tauta. Iki šiol paroda nėra vykusi Viduriniuose Rytuose, Afrikoje ar Pietų Azijos regione. Pirmasis tokio tipo renginys surengtas dar 1851 metais Anglijoje, Londone, o paskutinysis – 2015 metais Italijoje, Milane. Pastarosios parodos tema – „Pamaitinti planetą – Energija gyvenimui“. Tema glaudžiai susijusi su ekologija ir tvarumu, tačiau didžiausias dėmesys buvo skiriamas visavertei mitybai ir maisto kultūrai.

Oficialiai pasaulinės parodos organizuojamos nuo 1937 metų. Nors nuolat keičiasi, auga ir tobulėja, iki šių dienų nepraranda aktualumo ir išlaiko pagrindinį tikslą. Oficialus renginio organizatorius – Paryžiuje įsikūrusi tarpvyriausybinė organizacija „Bureau International des Expositions“ (BIE), tačiau kiekviena šalis yra atsakinga už savo paviljoną parodoje. Šie įspūdingo masto renginiai siejami su tokiais pasaulio pasiekimais kaip Eifelio bokštas Paryžiuje, rašomoji mašinėlė ir daugelis kitų.

Lietuva pirmą kartą prisistatė 1900-aisiais metais Paryžiuje, Trokadero rūmuose surengtoje pasaulinėje parodoje, dar būdama Carinės Rusijos sudėtyje. Pasirengimas buvo ilgas ir sudėtingas, o jam vadovavo pasaulio lietuvių bendruomenė. Lietuvos stendas imitavo autentišką kaimo trobelę, sienos buvo nukabinėtos Lietuvos valdovų nuotraukomis, istoriniais, etnografiniais, ekonominiais žemėlapiais.

Mūsų šalis oficialiai „EXPO“ parodose dalyvauja nuo 1937 m., o atgavusi nepriklausomybę nepraleido nei vienos ir iš viso yra dalyvavusi jau trylikoje parodų.